ČO JE MINERÁL

ČO JE TO MINERÁL

 

MINERÁLY SÚ MATERIÁLOM, z ktorého pozostávajú všetky horniny. Minerály sú chemické prvky alebo zlúčeniny, obyčajne tuhé a kryštalické, ktoré vznikli pri geologických procesoch. Jednoznačne ich určuje chemické zloženie a kryštálová štruktúra. Obyčajne vznikajú anorganickými procesmi, ale zároveň vznikajú aj ako výsledok organických procesov, napríklad hydroxylapatit v zuboch

a kostiach. Určité prírodné látky, ako napríklad opál a vulkanické sklo, sa im podobajú zložením a výskytom, nemajú však pravidelnú vnútornú stavbu, a preto sa označujú ako mineraloidy.

 

 

Z ČOHO SÚ MINERÁLY ZLOŽENÉ?

 

Väčšina minerálov sú chemické zlúčeniny zložené z dvoch alebo viacerých chemických prvkov, ale viaceré z nich -- meď, síra, zlato, striebro a niektoré ďalšie -- sa vyskytujú ako ,,prírodné" prvky. Minerál je určený chemickým zložením a kryštálovou štruktúrou. Napríklad sulfid železa má vzorec FeS2. Môže však kryštalizovať dvoma rôznymi spôsobmi. Ak vykryštalizuje v kubickej sústave, vznikne iný minerál toho istého chemického zloženia -- markazit.

 

 

BEŽNE SA

VYSKYTUJÚCE MINERÁLY

 

 

Spolu je známych asi 4 000 minerálov, ale len asi 100 sa bežne vyskytuje. Kremík a kyslík sú najrozšírenejšie chemické prvky na Zemi. Tvoria približne tri štvrtiny hmotnosti zemskej kôry a slikátové minerály, ako sú kremeň, živce a olivín, sú najrozšírenejšími minerálmi tvoriacimi až 90 % hornín na zemskom povrchu. Karbonáty sa významne podieľajú na tvorbe sedimentárnych hornín, napr. vápencov. Mnohé sulfidy, napríklad pyrit a galenit, a oxidy, napríklad hematit, sú pomerne bežné. Podobne je bežná spomedzi prírodných prvkov meď.

 

 

SÚ MINERÁLMI ALEBO NIE?

 

Pomenovanie minerál sa často používa aj pre určitéorganické látky, akými sú uhlie, ropa, zemný plyn (sú súčasťou národného minerálneho bohatstva), pričom však tieto ekonomicky významné látky patria medzi uhľovodíky. Zemný plyn a ropa nie sú v úzkom zmysle slova minerálmi. Ľad ako tuhé skupenstvo vody sa považuje za minerál, tekutá vod nie. Podobné tvrdenie platí pre tekutú čistú ortuť vykytujúcu sa v niektorých ložiskách ortuti. V laboratóriách vyrábané syntetické ekvivalenty niektorých minerálov, ako napríklad smaragdy a diamanty, sa nepovažujú za minerály, pretože nevznikli prírodnými procesmi ,,Minerály", ktoré sa spomínajú pri výžive, tiež nie sú minerálmi v geologickom zmysle slova.

SUROVÁ ROPA                                                                                                                                                                                                         

Aj keď sa často označuje ako minerál,                                                                                                 

v skutočnosti patrí medzi uhľovodíky.                                                                                       

                  

 ĽADOVEC

 

Vykryštalizovaná voda tvoriaca tento ľadovec sa

považuje za minerál, tekutá voda, v ktorej pláva, nie.

  

 

 

 

 

Vyhľadávanie

© 2009 Všetky práva vyhradené.