ČO JE KRYŠTÁL
ČO JE KRYŠTÁL
VŠETKY MINERÁLY SÚ KRYŠTALICKÉ. Za kryštalické sa považujú tuhé látky, v ktorých sú atómy usporiadané do zvláštneho trojrozmerne sa opakujúceho periodického obrazca. Navonok sa to prejavuje rovnými plochami usporiadanými do geometrických tvarov. Niektoré kryštály sa dajú vidieť voľným okom, niektoré dosahujú metrové rozmery, iné sú také maličke, že sa dajú vidieť len pomocou mikroskopov. V kryštáloch toho istého minerálu od najmenších po najväčšie je rovnaké usporiadanie atómov. Kryštalografia -- štúdium geometrických vlastností a vnútornej stavby kryštálov -- je jednou zo základných súčastí mineralógie.
KRYŠTÁLOVÁ ŠTRUKTÚRA
Kryštál je budovaný jednotlivými rovnakými štruktúrnymi jednotkami atómov alebo molekúl označovanými ako základné bunky. Kryštál môže pozostávať z niekoľkých základných buniek alebo z miliárd. Základné bunky sa stále a stále opakujú a pritom vytvárajú väčšiu oblasť vnútornej stavby označovanú ako kryštálová štruktúra. Tvar základnej bunky a jej súmernosť určujú polohu a tvar kryštálových plôch. Kryštály mnohých rôznych minerálov majú základné bunky rovnakého tvaru, ale sú budovanérozličnými chemickými prvkami. Konečný vývoj plôch nachádzajúcich sa na danom kryštále je do značnej miery podmienený geologickými podmienkami počas vzniku kryštálu. Niektoré plochy sa môžu zvýrazniť, iné úplne zaniknú. Tvar kryštálov sa označuje aj ako habitus.
SÚMERNOSŤ KRYŠTÁLOV
To, že je každý kryštál tvorený opakovaním geometrických obrazcov, sa na všetkých kryštáloch prejavuje ako súmernosť. Obrazce kryštalografickej súmernosti patria do siedmich hlavných skupín označovaných ako kryštalografické sústavy. Prvou z nich je kubická sústava, v ktorej majú všetky kryštály kubickú súmernosť, a jej typické znaky možno vysvetliť takto: Ak chytíme protiľahlé vrcholy kubického kryštálu tvaru kocky (ako je napríklad halit) palcom a ukazovákom a otáčame ho o 360○, trikrát uvidíme rovnaké rozmiestnenie plôch a hrán. Všetky kubické kryštály majú štyri trojnásobné osi súmernosti. Majú aj iné osi súmernosti, ale ich násobnosť sa v rámci bodových grúp kubickej sústavy líši. Napríklad halit má okrem štyroch trojnásobných osí súmernosti aj tri štvornásobné.
ZRASTY KRYŠTÁLOV
Keď dva a viac kryštálov toho istého druhu, napríklad sadrovec alebo fluorit tvoria súmerné prerastanie, hovoríme o zrastoch kryštálov. Zrasty môžu byť kontaktné a penetračné. Penetračné zrasty bývajú také, že prerastajúce sa kryštály zvierajú istý uhol (kríže staurolitu), alebo sú navzájom rovnobežné (karlovarský zrast ortoklasu). Ak zrastajú tri a viac jedincov, ide o viacnásobný alebo polysyntetický zrast. Polysyntetické zrasty často vytvára albit. Zrasty viacerých minerálov sú charakteristické pre niektoré druhy (chemicky podobné minerály), napríklad ,,lastovičí chvost" pri sadrovci alebo penetračné zrasty fluoritu.